Genel

İç Tasarımda Bilmeniz Gereken Unsurlar


İç tasarım üzerinde düşünürken, yaratıcılık ve yetenek gibi kelimeler hemen aklımıza gelir, ancak çoğu, bilimin dahil olduğunu görünce şaşırır. Profesyonel iç mimarlar genellikle belirli ev tasarım ilkelerine ve öğelerine dayanan bir dizi resmi olmayan “kurallara” bağlı kalırlar. Bu ev tasarım öğeleri formları, dizilimi, alanı, ışığı, rengi, dokuyu ve daha fazlasını içerir ve aynı zamanda onları dengeli tutmak, estetik açıdan hoş bir iç mekan yaratmanın gerçek sırrıdır.
Bu unsurları birlikte uyum içinde çalışmak üzere almak, bir yerin görünümünü iyileştirmenin yanı sıra yüksek bir işlevsellik de getirebilir. Başlangıç ​​olarak, bir iç mimar, bu tür ev tasarım öğelerini takip eden odayı ölçebilir, ardından bunları mekanın özelliklerini ve kusurlarını gizlemek veya artırmak için kullanabilir. Aşağıdaki on öğe her zaman herhangi bir iç mekanın üretiminden görülmelidir.
Tasarım Alanı
Mekan, iç tasarımın vazgeçilmez unsurları arasındadır . Mekan, tüm tasarım planının bir araya getirildiği bir temel olarak çalışır. Bu nedenle tasarımcı, ölçülerini, mevcut alanı ve faydalarını bilmelidir. Alanı iki kategoriye ayırıyoruz: bir zemini (genişlik ve uzunluğu içeren) kaplayan iki boyutlu Uzay ve yaşam alanını oluşturan üç boyutlu uzay (uzunluk, genişlik ve yükseklik dahil).
Eşyalarla dolu bir alan Pozitif Alan olabilir ve boş bir alan da Negatif Alan olabilir. Olumlu ve olumsuz alanlar arasında bir denge sağlanmalıdır ve maddelere aşırı kalabalık veya göz gezdirmek bu dengeyi etkileyecektir.
Renge Bağlılık
Zamanı geldiği için renkleri seçmek en zor karar. Profesyonel dekoratörler “üç renk” prensibiyle çalışırlar: sadece bir nötr renk ve iki vurgu rengi (genellikle belirli bir tek koyu ve diğer açık). Bazı insanlar duvara monteli renkle (boya veya arka plan varsa) başlar ve bunu inşa eder (konsept, duvarların kendi odanız için “zemin” sağlamasıdır).
Diğerleri bir parça mobilyayla başlar ( kanepe gibi büyük bir şey) ) ve bunun üzerine inşa edin (bu da onu odanın dekorasyon stratejisinin en “merkezinde” yapar). Ayrıca, daha açık renkler bir odayı daha büyük ve daha rahat gösterirken, daha koyu renkler de daha sıcak ve bir alanı küçültecektir.
Yüzey dokusu
Duygu unsuru, genel olarak “bir yüzeyin dokusu, görünümü veya kıvamı” olarak anlaşılır. Pürüzsüz veya pürüzlü sonlar, parlak veya donuk yüzeyler ve kalın tekstiller anlamına gelebilir. Bir odayı dekore eden biri varsa, dokunun önemini anlarsınız.
Mobilya ve kumaşlardan aksesuarlara kadar olan takımlar, dokuları bir yere getiriyor. Doku, bir alanın mevcut özelliklerini iyileştirebilir veya alana ek boyut sağlayabilir. Biraz karanlık bir odada, mobilyalar mekana saf bir ışık hissi verir ve pürüzsüz, parlak yüzeyler kullanmak yansıtıcı bir kalite sağlayabilir. İşin garibi, büyük, parlak bir odada, sert dokular fazla doğal ışığı dengelemeye yardımcı oluyor.
Çizgi Şekilleri
Çizgiler, şekilleri ve formları doğurur ve aynı zamanda yaşanabilir bir alanda bir istikrar, birlik ve zıtlık duygusu oluşturmaktan sorumludur. İç mekanın kılavuzları gibi davranırlar ve şekilleri belirlerler. Çizgileri Dinamik, Dikey ve Düz olmak üzere üç farklı açıdan sınıflandırırlar.
Pencerelerde, kapılarda ve almirahlarda masalar, yataklar ve sandalyeler gibi yapıları süsleyen çizgiler görülürken, yatay çizgiler mekana güvenli ve sağlam bir his katarken, dikey çizgiler özgür ve geniş bir doğa katın. Açısal veya Dinamik çizgiler aksiyon odaklıdır, manzara katar ve merdiven gibi yapılarda görüntülenebilir. Bir iç mimar, yine başka bir ev tasarım öğesi olan formları belirlemek için bu çizgilerle nasıl çalışılacağını anlamalıdır.
İç Tasarım Aydınlatma
Aydınlatma, iç tasarımın en önemli ve vazgeçilmez unsurlarından biridir . Işık, ambiyansı ve havayı ayarlar. Aydınlatma olmadan (doğal veya insan yapımı), diğer faktörlerin, özellikle de renk, doku ve desenin hiçbir önemi yoktur. Pencerelerin ve kapıların konumlandırılması, doğal, yapay veya insan yapımı ışıkla ilgilenirken üç önemli türe ayrılır:
Ruh hali aydınlatması veya ortam aydınlatması nihayetinde havayı oluşturur ve tüm alanı gösterir.
Görev aydınlatması, yataklar gibi ışık kaynaklarını tanımlar , masalar ve masa lambaları , belirli bir “görev” için adanmış bir amacı olan.
Vurgulu aydınlatma, sanat eseri gibi öğeleri vurgulamak için tasarlanmıştır .
Aydınlatma önemli bir rol oynar. Birçok katmanı olduğu için onu karmaşıklaştırabiliriz. Ayrıca, ne yazık ki çoğu zaman gözden kaçmaktadır.
Mobilyanın Doğru Konumlandırılması
Mobilya düzenlemenin yolu bazen zorlayıcı bir ikilem olabilir; Parçaların tam olarak nasıl ve nerede en yararlı görüneceğini ve işlevsel olacağını öngörmek zor olabilir (yine, bir diyalog yeri yapmak istiyorsanız, alandaki trafik modellerini düşünün).
Uzmanların yaptığını yaparak kendinizi hayal kırıklığından ve mobilyaların yeniden düzenlenmesinden kaynaklanan ağrıdan kurtarın. Onların odası ve eşleştirmek istediğiniz parçalar için bir şablon oluşturun. Mükemmel kombinasyona ulaşacak, benzersiz düzenlemeler deneyeceksiniz.
Form veya Şekil
İfade formu, ev tasarımında kelime şekli ile birbirinin yerine kullanılır. İç tasarımın temellerine göre uygulandığında farklı hisler ve etkiler yaratabilecek bir çizgiye göre derinlemesine bir ilişki.
Çok uzun bir yemek odası masası dikdörtgen bir odaya koymak bir uyum hissi yaratabilir. Yemek masasının üzerine bir dizi yuvarlak sarkıt armatür yerleştirin ve karşıtlık ve denge duygusu başardınız. Bununla birlikte, bir odada çok sayıda farklı form kullanmanın kafa karıştırıcı ve kopuk bir tasarıma neden olabileceğini unutmayın.
Pencere Süslemeleri
Pencere uygulamaları dikkatli bir değerlendirmeyi hak eder. Yalnızca rengi dikkate alan işlevsel konuları düşünmeyin: Odanın ne kadar yalnız ve aydınlık olmasını istersiniz? Görünümü engellemek veya dışarıda görmek istediğiniz pencereden uzakta mı?
Valans pencere uygulamaları, evinizin iç tarzını artırabilir. Mevcut bezleri kullanmak ve mevcut kornişlerden dolgu yapmak, eski saçakları dönüştürür. Tavandaki çarpıcı boya renklerini göstermek için hafifçe eğilebilecek şekilde çerçeveli bir ayna takmayı düşünün

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir