Genel

MASA KURMAK NEDEN ÖNEMLİ

  • Masa İnsanları Bir Araya Getirir :  Bir Aile Terapistine göre, “bir yemek masasının etrafında yemek yiyen aileler muhtemelen daha yakın olacaktır. Her zaman yapılması mümkün bir şey olmasa da, bunun için zamanı hesaba katmaya çalışmak, çocukların ve gençlerin hem sağlıklı beslenme hem de iletişim kalıpları geliştirmelerine yardımcı olabilir, aynı zamanda ebeveynlerin, yemeklerini bırakabilecekleri bir zaman bulmalarına da yardımcı olabilir. Günlerinin stresini  birbirleriyle ve çocuklarıyla rahat bir şekilde konuşurlar. ” 
  • İnsanlar Daha İyi Yemek Seçimi Yaparlar : Hızlı bir yemek yemek ya da hareket halindeyken bizi sağlıksız yiyecek seçimleri yapmaya ‘savunmasız’ bırakabilir. Beslenme Terapistinin belirttiği gibi, “yemek masası bir odak noktası sağladığından insanların yemek masasında beslenme açısından dengeli yiyecekler yemeleri daha olasıdır… [bu] bireyleri neyi, ne zaman ve nasıl yediklerine daha fazla dikkat etmeye teşvik eder.
  • Tüm Ekranlardan Uzak Bir Zamana ve Gerçekçilik Anına İzin Verir : Teknolojinin çoğu insanın hayatının ön saflarında yer aldığı bir çağda, birçoğunun kendilerini günün her saatinde ekranlarına yapıştırılmış bulduğu bir sır değil. Uzmanlar günde en az bir kere aileyle yemek yemeyi veya konuşmayı öneriyor.

İpuçları;

  • Gurur duyacağınız bir yemek alanı tasarlayın

Kendinizin veya ailenizin yemek masasında yemek yemeyi gerçekten sevmediğini fark ederseniz, alanı gurur duyacağınız bir şeye dönüştürmeye çalışın. Dağınıklığı ve karmaşayı ortadan kaldırın ve alanı daha çekici hale getirin.

  • Yemekli bir dijital detoks uygulayın

Yemek yerken olabildiğince fazla dikkat dağınıklığını önlemek için yemek saatlerini teknolojisiz hale getirmeye çalışın, ancak öğüt verdiğiniz şeyleri uygulamayı unutmayın!

  • Yemek yemek için biraz gerçek zaman ayırın

Bu şekilde, hareket halindeyken yemek yemekten kaynaklanabilecek olumsuz anksiyete ve stres duygularından kaçınabilirsiniz. Ayrıca duygularınıza ve ne yediğinize daha fazla dikkat edebilirsiniz.

  • Bir rutin duygusu yaratın

Rutin, bir şeyin günün bir parçası olduğunu sağlamlaştırmaya yardımcı olabilir ve yemek masasının etrafında planladığınız öğünü kaçırma olasılığınızı azaltır. Her gece düzenli bir saatte yemek yiyerek yapılandırılmış bir rutin oluşturmaya çalışın.

  • Çocukları dahil edin

Çocukları mümkün olduğunca yiyecek hazırlama ve alışverişe dahil etmeye çalışın, sonra sonunda akşam yemeğine oturduğunuzda, sohbeti çocuklar için aile odaklı ve ilginç tutun. Bu şekilde daha fazla dahil olmak isteyecekler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir