Genel

MOBİYA NEDİR

Mobilya, Ev eşyaları, genellikle ahşap, metal, plastik, mermer, cam, kumaş veya ilgili malzemelerden yapılmış ve çeşitli farklı amaçlara sahip. Mobilyalar çok basit çam göğüs aralıkları veya geri en ayrıntılı kakma işine iş kabineye ülke Başkanı stick veya konsol masa altın yaldızlı. Mobilyaların fonksiyonel ve dekoratif yönleri, ekonomi ve modaya göre tarih boyunca az ya da çok vurgulanmıştır. Sandalyeler her zaman oturmak içindir, ancak bazıları diğerlerinden daha rahat veya son derece süslüdür. Aksesuar mobilyalar, saatler, aynalar, halılar, şömineler, paneller ve bir iç şemaya tamamlayıcı diğer öğeler gibi daha küçük yardımcı öğelerdir.

Mobilya kelimesi, ekipman anlamına gelen Fransız mobilyalarından gelir. Bununla birlikte, diğer birçok Avrupa dilinde, karşılık gelen kelime (Almanca Möbel, Fransızca meuble, İspanyolca mueble, İtalyanca mobil), hareketli anlamına gelen Latince sıfat mobilis’ten türetilmiştir. Kıta terimleri, mobilyaların içsel karakterini İngilizce kelimeden daha iyi tanımlar. Mobilya olmak için hareketli olmalı. Bununla birlikte, mobilya bir dereceye kadar konut kalıcılığını öngördüğü için, Grönland’daki Melanezyalılar veya Inuitler veya Asya’daki Moğol göçebeleri arasında bağımsız mobilya türlerinin geliştirilmediği anlaşılabilir.

Genel olarak, son 5.000 yılda üretilen mobilyalar, herhangi bir işlevsel anlamda yenilikçi bir gelişme göstermemiştir. M. Ö. 1500’den kalma bir Mısır katlanır tabure, aynı fonksiyonel gereksinimleri karşılar ve modern olanla aynı temel özelliklere sahiptir. Sadece 20. yüzyılın ortalarından beri, plastik gibi tamamen yeni sentetik malzemeler ve döküm gibi tamamen yeni üretim teknikleri ile, mobilya kavramının radikal bir revizyonuna dair işaretler olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir